1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Кметът на Благоевград: Без общината Пирин е мъртъв

Кметът на Благоевград: Без общината Пирин е мъртъв

Можем да инвестираме 1,75 млн. лв. за три години и да спасим футбола, казва популярният кмет

Кметът на Благоевград: Без общината Пирин е мъртъв
Отчаянието в Пирин стигна дотам, че треньорът Костадин Ангелов -Лаптопа и капитанът на отбора Веселин Стойков отидоха да търсят помощ от кмета Костадин Паскалев. В петък следобед двамата влязоха при градоначалника, за да изплачат мъката си. Пирин е пред фалит, ходим голи и боси, изреваха двамата. „Кмете, помагай! Спасявай ни!", изпяха в един глас треньор и капитан.
 
Ще им помогне ли Паскалев и как? Ден след срещата в общината пиринци победиха Берое с 2:0 и най-вероятно ще се спасят от изпадане. Какво ооаче предстои оттук-нататък? Пред „7 дни спорт" кметът на Благоевград разясни каква е ситуацията в Пирин и какви са възможностите за общинска помощ.
 
 
- Господин Паскалев, кажете първо защо според вас Пирин стигна до това дередже?
- В Пирин имаше две основни групи акционери. Едната е около Петър Байкушев, Емил Павлов и Димитър Урдев, част от тези акционери са и общински съветници. Другата е тази около Николай Галчев. Тези групи се оформиха при обединението на Пирин преди няколко години. Тъй като стадион „Христо Ботев" е общинска собственост, общината инвестира в стадиона над 500 000 лв. за терена съблекалните и всичко останало. Първите проблеми дойдоха именно след този ремонт.
 
- Какъв може да е проблемът от това, че общината си поддържа собствеността?
- Така е, но срещу мен тогава дори беше подаден сигнал в прокуратурата. Интересното е, че разследване се искаше от хора като общинския съветник г-н Павлов, акционер в Пирин. В резултат на всичко това тогава реших да се отдръпна. И се получи така, че две години общинските съветници не намериха време да гласуват дори за елементарно нещо като изграждането на един поливен тръбопровод за игрището. После между двете основни групи акционери се появиха тежки противоречия. В резултат на това Николай Галчев прехвърли акциите си на феновете. Това стана, без поне да дойдат да се консултират с мен.
 
-Това с феновете е абсурдно. Къде се е чуло и видяло запалянковци да финансират футболен клуб?
- И аз не знам, механизмите за финансиране на футболни клубове са съвсем други. В крайна сметка момчетата дойдоха при мен за да ми кажат, че
не са в състояние да издържат Пирин. Още тогава беше ясно, че Пирин се финансира по три основни направления. Постъпленията идват от реклама, телевизионни права и трансфери. Впоследствие в Пирин се появи и Емил Наков, знаете го, известен е във футбола. Към общината досега е бил коректен, за отношенията му с играчите и треньорите не мога да говоря.
 
- В крайна сметка обаче Пирин стигна до просешка тояга. Кредиторите взеха дори вратите от стадиона, футболистите обявиха стачка. Какво всъщност се случи на срещата в петък?
- Информираха ме, че треньорът на Пирин Костадин Ангелов е поискал среща с мен. Разбира се, приех ги веднага заедно с капитана на отбора Веселин Стойков. Двамата пристигнаха в общината с голяма група журналисти.
 
- Е, нормално е да водят и медиите. Нали ножът в Пирин вече е опрял до кокала, какво друго да направят?
- Вижте, няма нищо лошо в това. Напротив, така стана по-добре. Това е въпрос, който не бива да се решава тайно и скрито. Една ваша колежка направо ме попита: „Е, и сега какво?" Тогава аз поех ангажимента да внеса предложение в общинския съвет, според което
общината в Благоевград да стане собственик на 30% от акциите в Пирин. Моето желание е общината да получи по 15% от дяловете на двете основни групи акционери. Така ще бъде нещо като балансьор между двата лагера. Другото предложение ще бъде общината да отпуска на футболния клуб между 250 000 и 300 000 лв. годишно.
 
- За какво ще отиват тези пари? Ако това са средства само за ремонт и поддръжка на стадиона, ще имате хубаво съоръжение и гладни футболисти.
- Не, за друго става въпрос. Аз предлагам тази сума да отива за първия отбор, за заплати на треньорите и футболистите. Инвестициите в базата, детско-юношеската школа и футболният интернат са нещо съвсем отделно. Трябва да се оправят трибуните на стадион „Христо Ботев", да се постави осветление. Знаете, че футболните срещи, които се играят на осветление, носят повече приходи от телевизионни права. Накратко казано, може да се изготви един тригодишен план, в който общината ще инвестира в клуба и базата общо 1,75 млн. лв.
 
- Кой и как обаче ще контролира как се харчат тези пари? Нали знаете, че във футбола ни има прекалено много „цап-царап".
- И за това сме помислили. Председател на Надзорния съвет в Пирин трябва да стане финансистът на общината Константин Шумантов, а представители на общината трябва да има във всички ръководни и контролни органи в клуба. Така ще има пълен контрол върху разходването на общинските средства и ще се знае всеки лев за какво е отишъл.
 
- Някой ще каже -Паскалев си играе на футбол точно преди изборите?
- Не е така. Още преди 8-9 месеца предложих на общината да започне да финансира Пирин. Ставаше въпрос за цялостното развитие на клуба, не само за първия отбор, а и за школата, за футболния интернат. Това обаче не беше прието. Сега ми предстои разговор с председателя на общинския съвет Костадин Хаджигаев. Той е бивш футболист, мисля, че ще постигнем съгласие с него.
 
- Вие ще го постигнете, но пък е възможно всичко около Пирин да се обърне в политически конфликт. Хаджигаев ще бъде кандидат на ГЕРБ за кмет на Благоевград. Да не стане така, че клубът да се окаже оплетен в някакви политически интриги?
- Не мисля, че това е възможно и ще ви кажа защо. Досега атаките по линия на футбола срещу мен бяха предприети от хора в акционерното дружество на Пирин, които са от коалиционните партньори на БСП.
 
- Няколко пъти споменахте школата и футболния интернат. Има едно изследване, според което оттам са излезли футболисти, които след това са били продадени за 140 млн. лв. Защо всичко това се заряза?
- Според мен вина носи футболният клуб, но по-важното е какво може да направим, за да възстановим всичко. Впрочем това трябва да бъде една от основните цели в бъдещото развитие на Пирин. Участието в „А" група е много важно, именно то дава стимул на развитието на футбола сред подрастващите. В момента повече от 500 деца в Благоевград тренират футбол. Затова в интерес на всички е да се възстанови т.нар. люпилня. Постъпленията от трансфери могат да бъдат много сериозен източник на средства за Пирин.
 
- То и сега би трябвало да са влезли някакви пари в клуба, нали Спас Делев и Борис Галчев бяха продадени на ЦСКА?
- Не мога да ви кажа, за това трябва да питате ръководството на клуба. Знам, че имаше някакви неясноти...
 
- Според вас кога общинският съвет може да вземе решение по вашето предложение?
- Мисля, че в рамките на един месец това може да стане.
 
- Извинете, но смятам, че ще видите голям зор това да го прокарате в общинския съвет. Чета например, че Емил Павлов е казал така: „Знае ли кметът какви задължения има Пирин?"
- Той веднъж казва, че задълженията са 300 000 лв., след това говори за сума от порядъка на 600-700 000 лв. Това, разбира се, ще бъде обсъждано. Но аз не мога да приема позиция, при която веднъж се обвинява общината в незаинтересованост, а когато решим да помогнем, започват да говорят нещо друго.
 
- Е, това си е демагогия и вие като политик трябва да сте подготвен. Кажете накрая какви цели ще поставите на представителния тим на Пирин, ако бъде одобрено общинското финансиране в посочената от вас рамка - 1.75 млн. лв. за три години?

- Ако всичко това се случи, аз смятам, че отборът ще има потенциал за място в първата шестица в„А" група. Разбира се, че Пирин трябва да опита да се класира и в европейските клубни турнири. Аз съм сигурен в едно - в Пирин има кадърни треньори и футболисти. В събота победиха силен съперник като Берое. Вярвам, че ако всичко се нареди както трябва, Пирин пак ще бъде сериозен фактор в българския футбол.