„Вече съм предоставил необходимите банкови гаранции за Левски и доколкото разбрах от адвокатите, всичко по прехвърлянето на собствеността е почти готово. Остават само няколко подробности, които скоро ще бъдат изчистени, надявам се.“
Това каза английския бизнесмен Джоузеф Диксън на пресконференция относно бъдещето на футболния клуб.
Очакваше се на нея да присъства и настоящият мажоритарен собственик на „сините“ Наско Сираков, но той не се появи по молба на кандидата за нов такъв на клуба.
Самият той отказа да назове откъде разполага със средствата за инвестиция, посочвайки само, че тя ще бъде дългосрочна и става въпрос за сериозни хора и фондове от САЩ, които имат проект в крайна сметка Левски да се самоиздържа.
Освен това, бившият футболист заяви, че Наско Сираков ще остане президент на клуба, той се надява Павел Колев да остане като изпълнителен директор, а роля на „Герена“ ще има и Благой Георгиев.
„Акциите ще бъдат прехвърлени на българско дружество, което ще е дъщерно на такова в САЩ, което в крайна сметка е мое. Наско Сираков ще остане президент на клуба“, посочи бившият футболист и бе запитан кой ще бъде новият изпълнителен директор на Левски.
„Знам, че интересът към Левски е огромен и затова реших да дам тази пресконференция, на която с удоволствие ще отговоря на всичките ви въпроси. Преговаряме от около половин година за Левски. Все пак става въпрос за най-голямата спортна марка в България. Истината е, че настоящият бизнес модел не е устойчив. Идеята ни е да инвестираме средства в строежа не само на нов стадион, но и на търговски обекти. Затова и нашата инвестиция ще е дългосрочна, за да може след време този клуб да се издържа самостоятелно. Няма значение кой ще бъде собственик на клуба, дали аз, или някой друг. Аз не представлявам никого. Имам толкова сериозни средства за инвестиция, които са ми предоставени от мои близки приятели от САЩ, включително и няколко значими финансови институции, заедно със сериозни връзки. Няма някой, който ще отпусне банкова гаранция от над 250 млн. долара, ако не е сигурен, че ще успее да направи така, че след време този клуб да се самоиздържа. Уверен съм, базирайки се на проучванията, че ще успеем.“
Наясно ли е със средствата, които са необходими спешно на Левски, за да започне новия сезон?
"Да, клубът се нуждае от финансова инжекция, за да започне следващия сезон. Вече сме набрали 250 милиона долара, но няма как да инвестираме преди да сме станали собственици. Очакваме тази формалност да бъде изчистена възможно най-скоро. Правните експерти, с които общувам, ми казаха, че нещата са почти готови. Ще имаме необходимост от гаранции от държавата и общината, за да задвижим нашите планове. Те ще бъдат необходими. 36 месеца е срокът на инвестицията. В момента, в който получим разрешение, ще започнем да наливаме средства в инфраструктурата и клуба. Футболният отбор трябва да работи на едно конкурентно ниво и да отговаря на всички изисквания."
Откъде той разполага със средства за обещаната мащабна инвестиция?
„Лично аз разполагам с недвижими имоти по целия свят, които също могат да послужат като банкова гаранция, ако се наложи в бъдещ етап. Бивш футболист съм, но имам доста неуспешна кариера. Впоследствие обаче започнах да се занимавам със сделки за недвижими имоти, натрупах много връзки, започнах да управлявам инвестиции, такава е и сегашната. Зад нея стоят доста хора, има и инвестиционни фондове, но няма да изброявам конкретни имена. Не, за да се правя на интересен, а за да запазя задължителната конфиденциалност. Те са мои финансови партньори, които не мисля за нужно да назовавам, защото аз заставам пред вас. Знаем, че Левски е най-големият клуб в България, има най-много фенове и е много важно да се инвестира в този клуб, от всяка една гледна точка. Вече имаме информация какво е необходимо да се инвестира в Левски, тя ми бе предоставена от Благой Георгиев, който също ще има важна роля в клуба. Знаем, че отборът е пред фалит, но сме спокойни.“
Кои са хората зад този проекти?
„Ако нямахме ясен план, нямаше да съм тук. Пак казвам обаче, че няма как да кажа кои са тези, отпуснали ми толкова сериозни средства за инвестиция, защото самите те не искат медийно внимание. Само ще кажа, че те са сериозни хора и ми имат пълно доверие, а аз съм готов да превърнем цялата тази инвестиция в успешна. Заради споразумението за конфиденциалност обаче, а и за да бъде приключена самата сделка, съм длъжен да спазя думата си и да не разкривам имената на онези, които са с мен. Всички в Левски обаче са наясно с финансовото състояние на клуба, имам тяхното доверие, а и знаят, че сме достатъчно добре обезпечени, за да поведем клуба напред. За мен думите нямат толкова голямо значение, колкото действията. Затова и няма да давам много пресконференции оттук-нататък. Истината е, че Левски е марка, най-голямата в страната и много сериозна такава, но за да се превърне действително и в търговска, трябва първо да се инвестира. Най-вече в инфраструктурата, която се намира в трагично състояние. Не казвам, че няма да инвестираме и в кадрови потенциал, защото ще го направим. Знаем обаче например, че земята, на която е стадиона, в момента е държавна собственост. Разбира се, че има риск, но вярваме, че ще успеем да се справим. Това не е шега и ние не го правим за забавление, а защото очакваме печалба. Очакваме клубът да се развие и след време ще може да се съревновава с най-добрите. Смятам обаче да инвестираме рационално, включително и в селекцията, разбира се, че ще има такава, но разберете, че тук говорим за дългосрочна инвестиция. Разбира се, ще имаме нужда и от гаранции отстрана на държавата, че ще можем да направим нов стадион. Защото в момента стадионът е върху нейна собственост, но и това ще стане по-скоро, отколкото в други страни, доколкото разбрах, така че сме обнадеждени.“
„Първоначално инвестицията в Левски ще е 3,6 млн. долара, а след това вече ще можем да инвестираме и в инфраструктурата. Ще изчислим какъв точно да бъде бюджетът, за да може Левски да се конкурира на терена, докато работим усилено по останалата част, която е не по-малко важна. Левски е институция и трябва да бъде стабилна финансово, за да може да се самоиздържа. Това е един успешен бизнес модел, приложен навсякъде по Европа. Такъв бе планът и на Рома, да се построи не само стадион, но и търговски обекти. Техният не се получи, но нашият е сходен. Левски да може сам да се издържа за в бъдеще.“