Бившият футболен мениджър Георги Градев определи обвиненията,м които отправи днес президентът на Ботев Димитър Христолов като напълно неоснователни и смешни. Чрез Novsport.com реши да опровергае домите на Христолов и да даде някои пояснения в качеството си на юридически съветник на Тодор Тимонов и Николай Манчев.
„Това, което твърди Христолов – че е лишен от правото на арбитър – това е така. Но той действително няма право на арбитър. Спорът в арбитражния съд е между две спорещи страни – от едната страна ЦСКА, които обжалват решение на спортно-техническата комисия на БФС и от другата страна е самата спортно-техническа комисия на БФС. А играчите Тимонов и Манчев, както и футболният клуб Ботев са призовани от съда в качеството си на заинтересовани страни, а не на участници в спора. Те са в правото си да отклонят тази покана и изобщо да не се явят. Така че те нито имат право на арбитър, нито има някакво значение, дали адвокатите, които са защитавали интересите на футболистите са били упълномощени от тях или не. Дори да се заличат думите на адвокатите – те нямат никаква тежест. Съдът ги е изслушал, поради лични съображения. В момента казусът стои само между спортно-техническата комисия на БФС и ЦСКА”, коментира Градев.
„Другото, което искам да кажа е, че съществуването на два договора е страхотен мит. Не може да съществуват два договора. И практиката на съда в България, и практиката на ФИФА казва, че в момента, в който се подпише нов трудов договор, с нов работодател, старият трудов договор бива автоматично прекратен. Ако прекратяването му е неправомерно, работодателят може да поиска обезщетение, но не и да иска работникът да се върне на работа. С други думи – в момента, в който играчите са подписали с ЦСКА – дори и да не бяха прекратили договорите си с Ботев – а те са го направили – тогава договорите им с пловдивския клуб, автоматично се прекратяват. Не могат да съществуват два трудови договора едновременно. Така че този мит за двудоговорност, който се използва от Христолов е абсурден. Не мога да разбера, как ще се обърне към УЕФА, защото имали два договора – това звучи супер смешно”, поясни още той.
„Последното, което искам да уточня е, че според кодекса на труда – чл. 327 т.2 и според практиката на Върховния Касационен съд на Република България, един трудов договор се счита за прекратен от момента, в който работодателят получи писмено заявление за прекратяване от работника, а не от момента, в който Съдът установи това прекратяване. Действително двамата играчи са поискали Районният съд да удостовери, че на 21-и юни те са си прекратили договорите, а не съдът тепърва да прекратява тези договори. За пръв път съм изненадан от едно справедливо решение на БФС”, обобщи Георги Градев.