Сдружението от фенове на ЦСКА „Червени сърца” поиска организирането на кръгла маса, на която да се обсъдят проблемните въпроси, възникнали от инцидентите около вечното дерби в събота, когато публиката на „червените” беше насилствено изкарана извън стадион „Георги Аспарухов” на почивката на мача с Левски. Членовете на сдружението Румен Атанасов и Сергей Славчев, който е председател, гостуваха в актуално студио „Дерби”, където разказаха какво са преживели по време на вечното дерби, споделиха своето виждане за причините, породили ексцесиите, които доведоха до раняването на няколко привърженика на ЦСКА, и апелираха за вземането на адекватни мерки от страна на компетентните институции - кардинално да бъде решен проблемът с футболното хулиганство, конкретни мерки, свързани с предотвратяването на ексцесиите по стадионите, осигуряването на безопасността на хората по трибуните, решаване на въпроса със собствеността на спортните бази, защото „децата ни няма къде да спортуват”. Причините според „Червени сърца” са неадекватността на съответните институции, свързани с материалната спортно-техническа база и спорта като цяло.
Един от гостите бе Румен Атанасов от „Червени сърца”. Той започна така:
„Безкрайно сме благодарни на ЦСКА за победата, въпреки проблемите, които имахме. Един противник играе толкова, колкото му позволи съперникът. Безкрайно щастлив съм и не само аз. За съжаление поводът да бъда тук не е това.”
„Футболът е игра за публиката. Аз бях принуден в сектор „Г” да гледам мача. Не бях само аз, бях с Елин Рахнев. Той също е много добре познат в нашето общество. Не сме хулигани, това много добре се знае.”
„Има поредица от въпроси. Ако ние не си зададем конкретни въпроси и не получим отговори, рискуваме това да се случи отново”, смята Атанасов.
Той зададе няколко въпроса, в които смята, че се съдържат причините за инцидентите в събота:
„Защо срещата се проведе на стадион „Герена”? Отговорен е БФС или домакинът? Това е прецедент в световната история. Как е лицензиран този стадион? С какво стадионът в „Подуене” има по-добри условия от стадион „Локомотив” или „Българска армия”. Единият стадион е лицензиран, другите два – не. Значи има пристрастия. При това положение има проблеми.”
„Защо имаше само един вход? Има хора, които им е заплатено, да си свършат работата. А те не си я свършиха. Не може сектор с 1500 места да се вкарват хора като в кошара. Имаше едни хора с маски. Защо не отвориха останалата част на сектор „Г”? Веднага щях да отида там, а и не само аз – много хора щяха да отидат там. Безспорно има виновници и от нашата публика. Полицията с кой се бори – с футболното хулиганство или с всички фенове на футбола. Ако се борят с всички фенове, по-добре да не ходим на мачове.”
"Червени сърца" са категорични, че полицията е трябвало да предприеме мерки само срещу буйстващите запалянковци.
"Червени сърца" са категорични, че полицията е трябвало да предприеме мерки само срещу буйстващите запалянковци.
"Имаме чувството, че полицията имаше намерение да изгони публиката от самото начало. Питах кой е началникът, те викат ‘Не знам’. Тук има неадекватни решения от човека, ръководещ мероприятието. Той рискува живота на 1500 човека, защото не е предприел адекватни мерки срещу 100."
Според тях след промените отборът на Левски е толериран от властта.
Според тях след промените отборът на Левски е толериран от властта.
"Нашето сдружение сме хора от бизнеса, от обществено-политическия живот на страната. Хора, които милеят за ЦСКА. Няма еднакъв аршин в действията на правителството от 20 години насам към нашия отбор и опонента. Не искам да изпадам в подробности. Това сме хора, които ще направим всичко възможно, за да си изяснят защо така се случи на стадион „Георги Аспарухов”."
"Има персонално хора, които са взели решенията. Няма колективна отговорност, има колективна безотговорност."
Председателят на сдружението Сергей Славчев пък разпространи декларация сред журналистите, в която се предлагат няколко конкретни мерки в борбата срещу футболното хулиганство.
„Първо - нашето сдружение по никакъв начин не подкрепя всякакви вандалски прояви.”
„Второ – смятаме, че действията на полицията не са адекватни и не са пропорционални спрямо това, което е станало в сектора. Органите в България трябва да наложат справедливост. Смятам, че трябва да бъдат конкретизирани хората както от полицията, така и от феновете на ЦСКА.”
„Трето – считаме, че лицензирането на стадиона в кв. „Подуене” е станало с пренебрегването на безспорни факти.”
„Очевидно, че е имало сценарий за радикални мерки (срещу феновете на ЦСКА)”, смята и Славчев.
„Настояваме на незабавна вътрешна проверка за използването на средствата, които се използваха за изтласкването на феновете на ЦСКА. Защо трябва да се получава, че човек, който е отишъл да сподели идеята „ЦСКА”, да бъде гонен от човек под давлението на висшестоящ полицейски служител? Веднъж за винаги трябва да се спре с тази диктатура.”
„Имало е мачове на Левски, в които никога не са били гонени деца и жени. Изглежда това е някаква тенденция срещу феновете на ЦСКА.”
„Персонифициране на лицата, адекватни мерки”
„Кръгла маса, дебат, но не през медиите”
„Червени сърца” са готови да окажат безплатна юридическа помощ на пострадалите фенове на ЦСКА.
„Последиците от всички тези неща – има пострадали и то много пострадали. Ние умоляваме всички тези хора да се свържат с централния фенклуб. Г-н Ангелов е готов да им помогне. Може и чрез нас, чрез нашия сайт може да намерят контакти и да им се окаже безплатна правна помощ.”
Цялата дискуция в Актуално студио "Дерби" слушайте в прикачения аудио-файл!
Славчев изрази мнение относно управлението на страната.
„От ден на ден нашите очаквания към правителството намаляват. Строи се само една зала и това е. В някои случаи имаме пародиен спорт. Не смятам, че футболът се е изродил по някакъв начин. Смятам, че не са се взели адекватни мерки навреме.”
„Треньорът трябва да е един педагог. В България няма такива хора, такива специалисти.”
В студио „Дерби” гостуваше и членът на фенклуба на Локомотив (София) Александър Младенов. Той попита защо стадиона в кв. „Надежда” не се ремонтира, като недоумява кой има интерес от това, но е сигурен, че има някаква недобросъвестна причина.
„Всичко започва от ДЮШ, от възпитанието на децата, през целия период на израстване на децата, докато се стигне до този момент”, каза той.
„Обръщаме се към министъра на спорта, президентът на БФС, Николай Гигов с въпроса защо нашият стадион не е лицензиран. Нашият стадион не е използван за спортни събития, а за всякакви други дейности.”
„Волейболният отбор ни беше закрит, защото топката непрекъснато се прехвърля от дружеството към други институции.”
„Това е едно съоръжение, което с малко средства може да бъде ремонтирано. Ние не знам за чий интерес не се прави това.”
Накрая Младенов заяви, че треньорите в школите трябва да бъдат преди всичко педагози.
Цялата дискуция в Актуално студио "Дерби" слушайте в прикачения аудио-файл!