3. Черно море препъна Литекс в похода към титлата (ВИДЕО)

Черно море препъна Литекс в похода към титлата (ВИДЕО)

"Моряците" измъкнаха 0:0 в Ловеч, а Литекс се качи на върха с равни точки с шампиона Лудогорец

Черно море препъна претендента за титлата Литекс за 0:0 на стадиона в Ловеч. Двубоят даде старт на плейофните сблъсъци от челната седмица, а с точката Литекс се качи временно на върха с равни точки с Лудогорец (по 58 точки), но ловчанлии имат предимство в преките сблъсъци.

Пред малко публика в Ловеч двата отбора изиграха скучноват мач, който ще се запомни с една греда на Джордан в края на първата част и добрите контри на Черно море, които до една бяха провалени от лоши завършващи пасове, лошо първо докосване преди удара и няколко спорни засади.

Литекс си остана единственият отбор без загуба у дома през сезона, но изпусна ценни точки в битката за титлата. Сега Лудогорец има шанс да дръпне с 3 на върха, ако спечели своя мач по-малко. Хубавото за „оранжевите” е, че в 4-ти пореден мач в Ловеч не допускат гол, а това бе второ поредно нулево реми след онова с Лудогорец миналия уикенд.

Литекс е лидер с 58 точки, колкото има и Лудогорец. Черно море пък прати Левски на последното място в челната седмица. Момчетата на Гонзо имат 44 точки, колкото и „сините”, но варненци са с по-добри показатели в преките мачове.

Тактическата идея на Георги Иванов се видя още в началото на мача. Варненци се стремяха да пресират своя домакин и когато отнемат топката атакуваха най-вече чрез бързите Коконов и Окоро по двата фланга.

В началните минути тази стратегия действаше добре. В 4-ата минута Александър Цветков загуби лековато в центъра, Домовчийски намери Божилов, който стреля от дъгата към далечния ляв ъгъл, но Евгени Александров лови. В следващата минута пак Окоро имаше пространство отдясно и опита технично с външен фалц да намери Божилов, но защитник пресече.

В 20-ата минута защитата на Литекс проспа първия корнер за гостите в мача, играч на Черно море засече с крак центрирането, но стената от оранжеви защитници блокира шута.

Точно в средата на полувремето Момчил Цветанов се нагласи пред наказателното поле и стреля по земя към близкия долен ъгъл, но Китанов следеше кълбото и спаси.

Джордан получи първа добра възможност да вкара в 24-ата минута след пас на Том по земя в наказателното поле, колумбиецът се обърна мощно, но с върха на бутонката стреля над вратата от 9-10 метра.

Секунди по-късно Георги Китанов излезе да чисти, но подари топката на Джазула, който реши да не стреля отдалеч към празната врата, а намери вдясно Цветанов, който отигра много слабо в аут.

Окоро продължи да е най-деен за „моряците” и копна хубаво за Домо зад „оранжевата” защита, но топката малко избяга на нападателя при поемането на гърди и защитник изчисти.

Най-добрата възможност за Литекс дойде в 41-ата минута, но гредата спаси Черно море. Цветанов проби отдясно и центрира по земя за Джордан, който превари Котев и насочи с десния крак ниско в далечния ъгъл, но топката се удари в гредата и се върна в ръцете на вратаря.

През втората част Черно море се затвори повече в собствената си половина и рядко поглеждаше към вратата на домакините.

В 50-ата минута Стенли Окоро опита да спечели дузпа и след рейд отдясно падна в наказателното поле. Леко задържане с ръка наистина имаше, но сякаш нигериецът падна прекалено леко и съдията Георги Димитров си замълча.

Страхил Попов опита с пета да отклони удар отдясно пред вратата на Черно море, но липсваше сила и Китанов лови спокойно.

Двамата треньори погледнаха към скамейките си в опит да променят нещо. Гонзо извади Окоро и включи Димо Атанасов, а Загорчич пусна Ваюши и Асприля.

Колумбиецът Асприля направи два добри пробива, но първо стреля прекалено силно в аут, а после почти от аутлинията върна по земя към вратата, но прекалено близо до вратаря, който лови.

10 минути преди края Черно море можеше да вкара при едно меле, но Божилов не успя да нанесе удар.