1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Борислав Михайлов: Личната ми формула е 6 българи и 5 чужденци! Клубовете сами да преценяват!

Борислав Михайлов: Личната ми формула е 6 българи и 5 чужденци! Клубовете сами да преценяват!

Не сравнявайте България с Хърватска, защото Турция с 80 милиона население и 100 милиона евро бюджет не успя да се класира на Световното в Русия

Борислав Михайлов: Личната ми формула е 6 българи и 5 чужденци! Клубовете сами да преценяват!

Днес се открива новият футболен шампионат, а само преди няколко дни приключи Световното първенство в Русия. В същото време 3 български отбора продължават участието си в Европейските клубни турнири. По този повод Блиц потърси гледната точка на президента на БФС Борислав Михайлов. Ето как той отговори на въпросите на Ивайло Крачунов.

 

- Г-н Михайлов, как оценявате представянето на българските отбори в европейските клубни турнири?

- Представянето на клубовете ни в Европа е според очакваното, с изключение на Левски, за съжаление. Хубавото е, че 3 отбора продължават напред. Мисля, че всички те имат шанс да продължат в 3-ти кръг.

 

- Учуден ли сте, че „сините“ отпаднаха от скромен отбор като Вадуц?

-  За съжаление Левски не успя за поредна година в Европа, но в клуба си знаят защо се получи така.
 

- Според Вас удачен ли бе вариантът с назначаването на Делио Роси за старши треньор на Левски – клубът, в който сте израснал като юноша?

- Не мога да коментирам, защото аз не съм в кухнята на Левски и не знам какви са проблемите на клуба, ако ги има. Проблемите си ги знаят най-добре хората, които работят вътре и техния президент.

 

- Преди повече от 5 години Лотар Матеус се провали в националния отбор. Същото се случи и с Роси. Могат ли чуждестранните треньори да се адаптират към специфичното българско първенство или българските специалисти са по-подходящи?

- В исторически план има успешни примери за чужденци, които са водили български отбори. Такъв е случаят с Рудолф Витлачил, който бе треньор на Левски и на националния отбор по времето на баща ми и на Гунди. След това Люпко Петрович постигна забележителни успехи. Последваха го и други сръбски и руски треньори. Не е невъзможно треньорите от чужбина да успеят в България, но им трябва време, за да свикнат с манталитета на българските футболисти. В същото време виждаме, че все по-малко наши футболисти играят в реномирани европейски отбори.

- Всичко наред ли е с организацията на футболното ни първенство, което се открива днес?

-Всичко е напълно готово по отношение на провеждане на българското първенство. Проведоха се и множество семинари на съдии и делегати за мачовете. Преди седмица събрахме и всички комисии към БФС. Наредбата е готова и е качена на сайта ни. Надявам се първенството през тази година да е също така интересно и оспорвано както през изминалата.

- Как ще коментирате критиките към формата на първенството?

- В България винаги има хора, които критикуват, дори и това, което е направено да е хубаво. Форматът на първенството е доста сполучлив. Харесват го и хората и телевизията, която излъчва футболните срещи и дава пари на клубовете. Форматът е непредвидим до последния момент по отношение на това кои отбори се класират за европейските турнири и кои изпадат.

- Как ще се преодолее абсурдната ситуация от миналото първенство, когато имаше мачове късно в понеделник и в абсурдни часове?

- Направихме среща с полицията, със Столична община, с телевизията, която излъчва мачовете, и с наши представители. Телевизията дава много пари за нашите географски ширини. Сумата е двойна в сравнение с парите, които се дават например в Сърбия и Хърватска, да не говорим за Македония и Албания. Така че ние трябва да се съобразим с този факт. Със сигурност в летните месеци ще има късни мачове, но ще се опитаме след октомври да няма мачове след 19 ч. Казвам, че ще опитаме, защото това зависи от телевизията.

- Има ли как в българския футбол да бъдат привлечени инвестиции от известни чуждестранни концерни и компании, които да помогнат за вдигане на нивото му?

- Няма такива компании, които да са влезли в Сърбия или Хърватска. В България самата инфраструктура на клубовете не позволява да има сериозен интерес от страна на чуждестранни компании.

- Защо смятате така?

- Защото собствеността на нашите стадиони към момента е почти 98% държавна. Това е проблем, според мен.

- Кога най-накрая президентите на футболни отбори ще спрат да се карат и ще започнат да се държат като колегите им в Италия, Испания, Франция, Германия и много други европейски държави?

- Отдавна съм казал на футболните президенти, че те трябва да дават пример с поведението си. Всички те се познават помежду си, а някои от тях са имали или продължават да имат общ бизнес. Те са големи мъже и трябва да дават пример, защото този пример се пренася към треньорите и играчите. Пожелавам да има феърплей първенство, в което президентите да дават пример с поведението си.

- На два пъти споменахте Хърватска. Защо тази по-малка държава от България стигна до финала на Световното първенство, а ние не успяхме да се класираме? Кога най-накрая националният ни тим ще се класира на голям футболен форум?

- Почвам отзад напред. Вчера имах среща с президента на Турския футболен съюз. Съседна Турция е с население 80 милиона души и 100 милиона евро бюджет, но и тя не можа да се класира на финалите на Световното първенство. Тези 100 милиона евро е само бюджетът на турската федерация, а  парите, с които боравят тамошните клубове, са още по-високи. Населението на една държава не е определящо за футболните й качества. Хърватска винаги е имала играчи на високо ниво. В момента 11-те й титуляри играят в реномирани отбори на световно ниво. Хърватите продават футболистите си много рано, на по 18-19 години, но самите им футболисти очевидно имат по-голям характер и талант, които качества по-късно развиват и усъвършенстват.  Не населението на една държава има значение за футбола, а поколението! Хърватите постигнаха сегашния си огромен успех след 20-години усилия. През това време те имаха играчи, които почти изцяло играеха в италианското първенство. Сега имат футболисти в Реал Мадрид и Барселона. Успехът на Хърватска е закономерен. Предполагам, че за повечето от сегашните им играчи изминалото световно първенство ще е последният им голям форум. За мен сравненията между Хърватска и България са излишни!

- От тази година стартира нов формат Лига на нациите. Ще даде ли той повече шансове на нашия национален отбор за класиране на Европейското първенство?

- Всички предполагаме, че с този формат шансовете на националния ни  отбор ще се увеличат. На пръв поглед групата ни изглежда преодолима, но в действителност е доста тежка, тъй като в нея няма изявен фаворит и възможностите са много изравнени. Ние ще се борим с всички сили да се класираме за Европейското първенство. Това съм казал и на селекционера Хубчев. Няма обиграване, няма подмладяване! Ще се пускат най-добрите футболисти, за да се постигат резултати.

- Във водещите български отбори има много чужденци, а в същото време повечето млади футболисти нямат необходимите качества за титуляри. Президентът на Славия Венци Стефанов призова останалите клубове да пускат в игра млади български футболисти. Как би могъл да се осигури балансът между българи и чужденци?

- Балансът трябва да се намери от всеки клуб. Славия успя с българи да се класира за УЕФА. Други наши отбори с чужденци отпадат от европейските турнири. Балансът зависи от селекцията и от това колко са добри тези чужденци, които се привличат в българските клубове и колко българи има в тях, които да са над средното европейско ниво. Самите клубове трябва да балансират, на тях нищо не им е забранено, освен да играят повече от 3-ма чужденци от държави извън ЕС. Ако искат, те могат да играят и с 11 румънци. Това е въпрос на политика на всеки отделен клуб. Според мен трябва в един отбор да играят 6 българи и 5 чужденци. Това според мен е удачната формула, но ние няма как да я наложим на клубовете. Всеки тим трябва да си избере дали да инвестира в чуждестранни играчи и да върви напред в нашето първенство и в Европа или дали с налагането на наши млади играчи ще се представи добре. Видяхте, че Славия успя да продаде няколко свои млади играчи в Европа. БФС каквото е трябвало да наложи като рамка за първенството, го е направил. Но оттам нататък всеки клуб си избира как да постъпи.

- Вие за първи път обявявате Вашата формула: 6 българи и 5 чужденци. Как стигнахте до нея?

- Според мен в един отбор трябва да играят шестима българи, които да се развиват и петима чужденци, които са наистина качествени, за да му придават по-голяма класа. Убеден съм, че тази формула ще е печеливша, но клубовете са отделни акционерни дружества и сами преценяват каква ще е клубната им политика. Моите ангажименти са на национално ниво.

- Страстите от конгреса на БФС поутихнаха. Простихте ли на Любо Пенев за атаките по Ваш адрес?

- Аз няма на кого да прощавам. Гледам си моята работа и продължавам да я върша.

Коялипу: Чувствам се отлично в София, феновете на ЦСКА ме впечатлиха

„Научих много от Бербатов, с Шопов се разбираме чудесно“

Двама подновиха тренировки с ЦСКА

Петко Панайотов и Мика Пинто вече се готвят нормално с останалите

Лудогорец вече продава билети за мача със Славия

Пропуските са на цени между 10 и 20 лева

Ботев (Пловдив) с декларация за съдията на дербито, показа компромат

Радослав Гюдженов бил юноша на Локомотив (Пловдив)

Голяма чистка в Хебър

Старши треньорът на Хебър, Бруно Акрапович, стартира чистката в отбора седмици след пристигането му

Нов проблем пред Станислав Генчев

"Сините" без основен защитник за 2 мача

Черно море вдигна капитана на крака

Капитанът на Черно море Даниел Димов пребори болкит

Показаха как ще изглеждат трибуните на "Армията" (ВИДЕО)

На “Армията” вече има и четвърти кран.

Терзиев се закани на Лацио

Защитникът се цели в победа насред Рим