Адвокат Петър Величков поиска думата пред "7 дни спорт", за да алармира за нередности в новосформирания арбитражен съд. Това е институцията, която ще разтрогва занапред договорите на футболистите с клубовете, досега съдът съществуваше само като комисия в рамките на БФС. Величков обаче твърди, че новият съд е устроен така, че да се заробят футболистите.
- Г-н Величков, защо сте недоволен от новия арбитражен съд?
- На първо място футболистите, които искат да разтрогнат договорите си, са принудени да плащат непоносими такси. Веднъж се плащат 300 лв., а след това в зависимост от стойността на иска се внася допълнително процент от сумата. Например при иск за 10 000 лв. трябва да се платят на арбитражния съд още 5%, тоест 500 лв. Общо стават 800 лв., отделно са адвокатските хонорари. Това противоречи на основния закон на България. Според кодекса на труда при разглеждането на трудово-правни спорове ищците са освободени от държавна такса. Подобни арбитражи, пак според закона, не могат да противоречат на основното законодателство в държавата. Досега за явяване пред арбитражната комисия се плащаше само 10 лв.
- Все пак не става въпрос за високи суми?
- Вижте, ако сте футболист на Ботев, който пет месеца не е взимал заплата, ще ви питам откъде ще намерите пари за такова дело. Секретарят на съда ми каза: "Те после ще си ги вземат от работодателя." В ГПК обаче изрично е записано, че ищци, които не са в състояние да си платят таксите, се освобождават от плащането им. А нормативната уредба на футбола не може да противоречи на законите в България.
- Според вас арбитражът е устроен по такъв начин, че се засягат интересите на играчите, които не са си получили парите?
- Точно така. Арбитражът е устроен по такъв начин, че да печели пари! Осигурен е достатъчно комфорт на клубовете, които не плащат на футболистите си. Реално играчът е принуден да плаща такси, а въобще няма сигурност, че ще си вземе заработените пари, дори ако арбитражът постанови плащането им. Реално клубът може да протака поне половин година нещата, тъй като единствената мярка е да му бъдат спрени трансферните права, както и да загуби лиценза си по-късно, ако продължи още да не плаща. Защо обаче футболистът, който съвестно си е изпълнил договора, трябва да бъде принуждаван да чака? Според мен е трябвало да се регламентира т.нар. "предварително изпълнение" с моментално изплащане на сумата. А сега в най-добрия случай играчите ще трябва да чакат поне половин година.
- Какво друго ви се струва нередно в правилника за работа на съда?
- Ами например това, че като основание за разтрогване на договор са записани неполучени заплати в рамките на "два последователни месеца". Окей, но клубът може да извърти нещата така, че да плаща на състезателите си през месец, и така няма да има налице условие за прекратяване на договора.
- Има ли инстанция, пред която може да се обжалват решенията на арбитража?
- Няма и това е най-странното. Досега имаше апелативна комисия, която беше вариант за обжалване, сега такъв орган липсва. Въобще имам чувството, че с този нов арбитраж се цели да бъдат заробени футболистите. Това е жива подигравка с футбола.