3. Ямбол свали Левски от първото място след две продължения и 114:112

Ямбол свали Левски от първото място след две продължения и 114:112

В един от най-интересните и оспорвани двубои играни в последните години в България и пред пълните трибуни на зала "Диана" Ямбол успя да победи лидера Левски след две продължения и по този начин го свали от върха

В един от най-интересните и оспорвани двубои играни в последните години в България и пред пълните трибуни на зала "Диана" Ямбол успя да победи лидера Левски след две продължения и по този начин го свали от върха. Двата отбора предложиха много емоции на зрителите и който и да бе спечелил нямаше да е незаслужено. Все пак домакините водеха през повечето време и по себераздаването на играчите личеше, че сякаш желаят повече победата. В края на мача след множество обрати щастието им се усмихна и те спечелиха със 114-112. Съдийството на мача обаче не бе на нивото на играчите, като дори в края гостите може да имат претенции за тройка на Асен Великов зад центъра, която щеше да им донесе победата.

Двубоят започна равностойно като си личеше голямото желание в редиците на домакините. Още в 50-та секунда капитанът на гоститеСтефан Георгиев направи две лични нарушения и бе сменен. След това домакините поведоха, но Левски бързо изравни и резултата започна да се движи кош за кош до малко преди края на първата част, когато Ямбол поведе с 21-15. Последваха няколко грешки за домакините и два коша за гостите, а след тройка на Боби Фрейзър, втора за него, Левски поведе за първи път в мача, 21-22 за край на първата част.

След техническо нарушение на Тити Папазов Ямбол вкара 4 точки в една атака в началото на втората част и отново поведе. Минута и половина след това разликата стана 7, но "сините" успяха да направят серия от 8-0 и отново излязоха напред, което принуди треньора на домакините да вземе прекъсване. То подейства добре на домакините и след него ямболии поведоха с цели 12 точки след много слаби минути за гостите. В последната минута на полувремето Левски успя да намали пасива си с три точки, 49-40. Димитър Ангелов и Златко Гоцевскиимаха съответно 18 и 12 точки за домакините до почивката, а Арън Харпър бе с 10 за "сините" от София.

След паузата Митко Ангелов отбеляза тройка и разликата отново скочи, след това Чековски върна един кош, но отново Ангелов вкара и Ямбол пак поведе с 12 точки преднина. Малко след това Левскинамали до 6 точки, и тогава на Ангелов бе отсъдено четвъртото лично нарушение. Той го оспори бурно и получи и техническо, а след това и дисквалификация, след като удари съдийската маса и 16 минути преди края на срещата Ямбол се лиши от най-добрия си играч. Левскарите отбелязаха пет от шестте си наказателни удари и намалиха до една точка пасива си. Гостите не успяха да се възползват от този момент и ямболии продължиха да водят. Домакините играеха добре и до края на третата част бяха напред в резултата, а тя завърши 67-64.

И в началото на последната четвърт Ямбол продължи да води. Домакините играеха много вдъхновено, отборно и гостите нямаха отговор за техните атаки и така 07.30 минути преди края резултата бе 73-68. След прекъсването за гостите те не вкараха кош повече от две минути и Ямбол поведе с 9. За по-малко от минута обаче "сините" върнаха 5 точки и Иван Чолаков взе тайм аут. След него домакините успяха да поведат със 7 точки след тройка на Станислав Говедаров, но Левски вкара два поредни коша и намали до 3, а малко по-късно и до 2 точки с тройка на Асен Великов. В следващата атака за своя отбор той отбеляза кош и бе фаулиран, и след вкарания наказателен удар Левски поведе минута и половина преди края. Левен Белберов отново изведе домакините напред, а след грешка на Доналд Коулдомакините имаха шанс за бърза атака, но не успяха и Великов бе фаулиран. Той вкара само веднъж от линията и изравни резултата. След това и двата отбора сгрешиха и за Левски останаха три секунди за атака. Арън Харпър не успя да атакува коша навреме и така срещата отиде в продължение.

И то тръгна кош за кош. Левски поведе на два пъти, но домакините отговориха и двата пъти с тройки, след което и Фрейзър вкара три точки за 2 преднина за гостите. Говедаров вкара нова тройка за Ямбол, но Харпър изведе "сините" напред в следващата атака. Минута преди края Стоян Петков отбеляза два наказателни удара и домакините пак поведоха. Харпър сгреши в нападение за гостите, а след него Юлиян Радионов пропусна тройка за Ямбол. В следващата атака Боби Фрейзър отбеляза петата си тройка в мача и 7 секунди преди края Левски поведе с 2 точки. 2 секунди преди края Говедаров бе фаулиран и вкара и двата си наказателни удара и мача отиде във второ продължение.

И това продължение започна кош за кош като лидерството се смени на 5 пъти в първите две минути и половина. И шестте точки за домакините бяха на Белберов, а те водеха с 2. Великов намали до 1, а след негоРадионов отбеляза само един фаул и разликата пак стана 2 точки.Великов отново бе фаулиран, и пак вкара само веднъж от наказателната линия и не успя да изравни. След него Стоян Петковвкара под коша, а 45 секунди преди края Павел Иванов изравни с тройка. Тогава Радионов вкара поредната тройка за своя отбор и го изведе напред с 3 точки 23 секунди преди края. Фрейзър отбеляза под коша и намали, след което бе фаулиран Говедаров. Той вкара и двата наказателни удара, а гостите не успяха да намерят добър изстрел от тройката и въпреки коша на Чековски секунда преди края за повече нямаше време и така Ямбол спечели един изстрадан, но заслужен успех.

Юлиян Радионов игра цял мач без смяна за победителите и завърши с 27 точки, 7 асистенции и 6 борби и бе в основата на успеха за своя отбор. 23 точки отбеляза Димитър Ангелов при това само за 20 минути, а по 20 вкараха Говедаров и Белберов.

За гостите от София шестима вкараха над 10 точки, но това не се оказа достатъчно, понеже като цяло отбора игра под възможностите си. Най-резултатен за тима стана Боби Фрейзър с 21 точки, а по 20 добавихаАрън Харпър и Доналд Коул, но и двамата останаха длъжници в стрелбата, тъй като бяха общо с 2 вкарани тройки от 13 опита.

В следващия кръг Левски ще приеме Спартак Плевен в София, а преди това тимът има и мач от Еврохолд Балканска лига срещу ОКК Белградв сряда. Ямбол пък ще пътува до Самоков за мач с местния Рилски спортист.