3. Невероятен Левски измъкна Купата на България изпод носа на шампиона ЛукОйл

Невероятен Левски измъкна Купата на България изпод носа на шампиона ЛукОйл

Страхотен Левски успя да спечели Купата на България по баскетбол, след като надви на финала настоящия шампион ЛуКоил Академик с 89:81 в претъпканата зала "Балканстрой" в Плевен. Мачът се превърна в истински трилър и двата тима накараха зрителите буквално да изтръпнат. В грешник за "студентите" се превърна звездата им Тодор Стойков, който пропусна да добави към актива на своите важни точки от наказателни точки. Най-резултатният в този мач бе американецът Маркус Хол, който наниза 23 точки и се отчете още с 5 борби и 7 асистенции. Стефан Георгиев и Дуейн Мортън добавиха още по 15 точки за победителите, а Лазкаускас се отчете с още 13 при крайния успех на "сините". За ЛуКоил най-резултатни бяха Уили Дийн и Лимайър Голдайър, които се отличиха с по 18 точки, а звездата на "студентите" Тодор Стойков завърши с 14 точки и 4 борби. ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ!!!!

Страхотен Левски успя да спечели Купата на България по баскетбол, след като надви на финала настоящия шампион ЛукОйл Академик с 89:81 в претъпканата зала "Балканстрой" в Плевен. Мачът се превърна в истински трилър и двата тима накараха зрителите буквално да изтръпнат.

В грешник за "студентите" се превърна звездата им Тодор Стойков, който пропусна да добави към актива на своите важни точки от наказателни точки.

Най-резултатният в този мач бе американецът Маркъс Хол, който наниза 23 точки и се отчете още с 5 борби и 7 асистенции. Стефан Георгиев и Дуейн Мортън добавиха още по 15 точки за победителите, а Лазкаускас се отчете с още 13 при крайния успех на "сините".

За ЛукОйл най-резултатни бяха Уили Дийн и Лимайър Голдайър, които се отличиха с по 18 точки, а звездата на "студентите" Тодор Стойков завърши с 14 точки и 4 борби.

Тити Папазов се опита да изненада с включането на Бойко Младенов  в стартовата петица и частично успя, но нещата не потръгнаха за Левски в нападение. Трябваше да изминат почти 4 минути преди Арнас Казлаускас да вкара първия кош от игра за „сините” и да намали аванса на Лукойл Академик на 7-5. В игра веднага влязоха Маркъс Хол и Стефан Георгиев, но пък след две поредни тройки на Лимайър Голдуайър и Тодор Стойков „студентите” поведоха със 17-9 при оставащи 2.27 минути преди края на първата десетка. Дуейн Мортън и Маркъс Хол вкараха първите си кошове в срещата и намалиха на 17-13, но Тенчо Банев отбеляза кош с фаул и сложи точка на първата чевърт за 20-13 за носителя на купата от миналата година Лукойл Академик.

„Студентите” поддържаха разликата си в тези граници – 6-8 точки благодарение на разигралия се Уили Дийн, а от страна на Левски Мортън имаше няколко добри изяви в нападение. И точно тогава ЛукОйл Академик показаха най-силното си оръжие, а именно стрелбата от зоната за 3 точки. Две поредни тройки на Голдуайър и една на Христо Николов направиха разликата да стане 35-21. Папазов взе тайм аут в 13-та минута, а в следващата си атака Николов направи невероятна забивка за 37-21 – 16 точки в полза на своя тим. По-късно тя стана и 17 (45-28) след два успешни наказателни удара на сърбина Владимир Мийович. Но Левски не се предаваха и вкараха две поредни тройки чрез на Казлаускас и Мортън за 45-34 три минути преди почивката. Минута и 25 секунди преди края на първото полувреме Стойков вкара два удара от фаула за 49-38, но „сините” вкараха последните 9 точки за втората четвърт.  След като изоставаха значително, на почивката Левски се оттеглиха само с 2 точки пасив – 49-47.

Двата отбора започнаха мача много нервно и трудно намираха пролука до противниковия кош в първите 10 минути. Всичко обаче се промени в другата посока през втората десетка. Резултатността стана по-голяма, защитите и на двата отбора  омекнаха и само за една четвърт си вкараха общо 63 точки. Грешки имаше от страна и на двата тима, но качеството на баскетбола във втората половина на това първо полувреме стана далеч по-добро.

Отлично бе включването на Мортън от резервната скамейка и бе на почивката с 13 точки, при това само за 11 минути. Хол, въпреки контузията си набра 10 точки и бе втория реализатор за тима си за тези 20 минути.

За Лукойл Академик пък триото Дийн-Голдуайър-Стойков вкара 35 от общо 49 точки за първите 20 минути.  Голдуайър бе с три тройки и общо 13 точки, Дийн имаше 12 без да блести, а Стойков бе с 10 точки (2 тройки).

Тодор Стойков получи лека контузия в лакъя в първата атака от второто полувреме и бе принуден да излезе за малко от игра. Веднага в следващата атака Стефан Георгиев изравни за 49-49 първо равенство в двубоя. И двата тима си размениха по кош, а Златин Георгиев изведе с тройка Левски напред с 51-54. Националите Тенчо Банев и Стойков пък използваха ново отпускане в защитата на „сините” и само за една минута резултата се върна в тяхна полза 57-54. Левски отвърна с кош на Хол и нова тройка на отличния Златин Георгиев и отново излязоха напред. 3.20 преди края на тази трета четвърт Бойко Младенов изравни резултата за 60-60.

Тогава блесна с пълна сила Хол, който вкара 7 поредни точки за своя тим,а отсреща само Голдуайър бе точен само веднъж за целия отбор на „студентите”. След като си размениха поредица от грешки, в края на третата четвърт Мийович заби една топка, която Дийн отне от Великов за 65-67 – 2 точки преднина за Левски след 30 минути игра.

Стойков изравни още в началото на последната десетка, а в първата си атака през нея Мортън изкара Банев от мача за 5 лични нарушения. Заредиха се поредица от пропуски от страна и на двата отбора. Торо вкара 4 поредни точки за 69-73 за Левски, а Ристе Стефанов отбеляза първата си тройка и намали до една точка преднината на „сините” баскетболисти. Казлаускас направи резултата 76-80, но Митко Ангелов вкара първата си тройка за 79-80. По-малко от две минути преди края Мийович изведе напред Лукойл Академик с 81-80, но това бе последният кош на „студентите” в този мач. Оттук нататък Левски бе пълен господар на събитията на терена. Те вкараха последните 9 точки в мача за крайното 81-89 за тях и купата вече бе „синя”.