3. Лукойл Академик не остави шансове на Левски в дербито

Лукойл Академик не остави шансове на Левски в дербито

Брандън Хийт се подигра със „синята” защита за победата с 80:72

Баскетболния шампион на България Лукойл Академик победи в Правец убедително с 80:72 Левски в дербито, което се изигра във втория кръг от първенството. „Студентите” не се представиха на познатото ниво през първите две части, но второто полувреме напълно надиграха столичани и заслужено си тръгнаха с победата, която можеше да бъде и по-изразителна.

Така, Левски за пореден път не успя да победи Академик в Правец. За последно това се случи през декември 2009 г.

Много силен мач за домакините направиха Брандън Хийт и Тодор Стойков, които завършиха съответно с 23 и 14 точки. Най-резултатни за Левски бяха Хриси Димитров и Сашо Груев с 18 и 14.

Гостите от Левски започнаха срещата със самочувствие. Те овладяха спорната топка, Димитър Ангелов бе намерен сам на линията за три точки и напълно необезпокояван реализира. Малко след това последва бърза контраатака, дошла след грешка в нападение на „студентите”, Васил Евтимов също откри сметката си и направи преднината за Левски на 5 точки.

Бившият национал и капитан на Академик Тодор Стойков обаче събуди съотборниците си след страхотен индивидуален пробив през цялото игрище. Брандън Хийт също се разигра и в крайна сметка шампионите спечелиха частта с три точки 20:17.

Втората част бе изключително напрегната. Баскетболистите на Левски се мобилизираха, заиграха стабилно в защита и действаха концентрирано в нападение. Хриси Димитров и Арън Харпър бяха в основата на повечето точки на „сините”, а моментните избухвания на Груев направиха разликата в полза на гостите от София на пет точки.

В края на частта обаче момчетата на Тити Папазов направиха голямата грешка да оставят сам на тройката Стойков 34 секунди пред края, който не прости и намали изоставането. След това Мак вкара два фаула и възстанови равенството. Няколко секунди преди сирената Васко Евтимов пропусна да вкара под самия кош и резултатът се запази 39:39.

След почивката играчите на Левски започнаха доста неуверено и за по-малко от 3 минути разликата стана 7 точки – 39:46. Хийт буквално се разгорещи, който вкара важни точки, открадна няколко топки и подаде две асистенции след грешки на „сините”. Тошко Стойков отново включи най-силното си оръжие и вкара поредната си тройка, този път през човек.

Постепенно разликата стана 12 точки в ползва на тима, воден от Арсич – 41:53. Хийт продължи със силните изяви и на няколко пъти развинти цялата защита на Левски. Около две минути преди края на частта той получи почивка, гостите се възползваха от това и стопиха разликата до 9 точки – 50:59. Грешките и времето обаче не позволиха повече тя да бъде още намалена и остана същата – 61:52.

Последната част отново принадлежеше на Брендън Хийт, който накара Тити Папазов на няколко пъти да изкочи нервно на страничната линия. Разликата дори стигна 15 точки – 76:61. На моменти момчетата на Йозица Арсич се забавляваха и правиха каквото си искат в нападение – противникът не намери никакъв баскетболен аргумент, с който да им отговори подобаващо. Тошко Стойков и Хийт направиха шоуто на терена, като капитанът на „студентите” завърши една от атаките със зрелищна забивка.

Интригата обаче се запази до последната сирена, защото баскетболистите на Академик видимо се отпуснаха и позволиха на „сините” значително да намалят изоставането си само на 6 точки. Най-добрият играч за вечерта – Хийт – обаче не позволи да се стигне до изненада и 40 секунди преди края вкара важна точка, която напълно отчая Левски. Последната дума имаше  Хриси Димитров, който вкара последната точка в двубоя, но тя само направи по-достойна загубата със 72:80.

Везенков се развихри в края и изведе Олимпиакос до Суперкупата (ВИДЕО)

Българинът вкара 10 от 20-те си точки в последните 5 минути

Миньор се справи с Левски в последната си контрола преди старта на сезона

Стартът на сезона е следващата седмица

Олимпиакос на финал за Суперкупата, Везенков №1 (ВИДЕО)

Спорът за трофея ще е срещу Панатинайкос

Миньор би Левски в контрола

Мачът бе генерална репетиция за новия сезон

Рилски спортист с трета в историята си Суперкупа (ВИДЕО)

Шампионът надви Спартак (Плевен) в „Арена Самоков“

Везенков е най-скъпоплатеният играч в Евролигата

Българинът прибира по 4.1 милиона долара на сезона

Академик спечели Черноморските игри

Пловдивският тим надделя в много интересен финал над домакините от Черно море Тича