3. Левски с трета победа в Балканската лига

Левски с трета победа в Балканската лига

"Сините" надвиха със 75-69 Стяуа насред Букурещ

Левски започна в бавно, но завърши в бързо темпо поредния си мач от Балканската лига. Играчите на Тити Папазов губеха със 16 точки, но това не им попречи да спечелят сравнително комфортна победа като гост на Стяуа в Букурещ със 75-69. Този успех е втори пореден като гост за „сините”, което ги изравни с временния водач в класирането ОКК Белград с актив от 3 победи и само 1 загуба. До края на календарната 2009 година на Левски предстои още един мач в това регионално състезание, домакинство на черногорския Морнар на 15-ти декември в столичната зала „Универсиада”. За разлика от българския тим, румънците вече имат 4 поредни загуби и намалиха до абсолютен минимум шансовете си за класиране напред в следващата фаза, пише bulgarianbasket.com.

Не бяха изминали и 7 пълни минути от срещата, а домакините най-изненадващо имаха аванс от цели 16 точки – 21-5. Много добри прояви за Стяуа в теези минути имаше бившият играч на Рилски спортист – Драгослав Папич. Все пак благодарение на двамата си най-добри стрелци през този сезон – американците Доналд Коул и Арън Харпър, Левски намали разликата до 26-16 след 10 минути игра. Коул и Харпър вкараха последните 11 точки за „сините” в тази първа десетка. Втората четвърт стартира с два успешно изпълнени наказателни удара от Боби Фрейзър – негови първи две точки в срещата, а след него Коул бе точен от тройката за 26-21. Румънците отговориха с шестата си тройка точно в 12-та минута на срещата, но нови три поредни коша на българския тим ги върна в мача за 29-27 точно 6.53 минути преди почивката. Малко по-късно Левски намали и до само точка, но въпреки всичко двата тима се оттеглиха на почивката при 2 точки аванс за домакините от Букурещ – 38-36.

Второто полувреме стартира по подобие на първото. Румънците чрез Адриан Войнеску и Богдан Попеску увеличиха на 42-36, а играчите на Тити Папазов вкараха първия си кош едва след близо две минути и половина игра. Това стори Асен Великов, който прекъсна серията си от несполучливи стрелби от тройката още от гостуването в Плевен и намали до 42-39. Великов даде знак за събуждане и на Боби Фрейзър, който порази целта от разстояние в следващите две атаки и в началото на 25-та минута Левски за първи път излезе напред в резултата – 42-45. Златин Георгиев с кош и фал оформи серията от 12-0 за българския отбор и резултат 42-48 преди румънците да намалят чрез два наказателни удара на Попеску. След 30 минути игра Левски вече контролираше ситуацията на терена и макар с минимална преднина, бе в далеч по-добра позиция в сравнение с началото на срещата – 52-56. И точно, когато съперника бе на ръба да бъде пречупен, Арън Харпър с две поредни тройки в началото на последната част стори именно това. Старши треньорът на домакините Предраг Васич бе принуден да вземе прекъсване точно 8 минути преди края на мача, тъй като тимът му вече изоставаше с 10 точки – 52-62. Чрез Попеску и Мак Стяуа намали до 56-62, но братята Георгиеви с по две точки всеки дадоха отново двуцифрена преднина за гостите от София.

Последваха няколко безрезултатни нападения и за двата тима, но от това се възползва Левски, тъй като водеше с добър аванс в тези заключителни минути от мача. Точно 2.12 минути преди края на Харпър с два наказателни удара направи разликата плюс 13 в полза на своя отбор – 60-73, но домакинтие чрез Мак и Папич свалиха до 67-73. Все пак в оставащите 18 секунди чудо не се случи, а двата тима си размениха по 2 точки за крайното 69-75 в полза на Левски. Доналд Коул бе най-резултатен с 20 точки, а Арън Харпър добави 16 за победителите. Добра игра и за Златин Георгиев с 11 и Боби Фрейзър с 10 точки, докато Стефан Георгиев-Торо най-после постигна своя първи дабъл дабъл за сезона в Балканската лига – 10 точки и 12 борби. В предните две гостувания в този турнир в Белград и Плевен той оставаше на борба от това постижение. За Стяуа Мак вкара 21 точки, а Драгослав Папич също направи първи дабъл дабъл в регионалното състезание от началото на годината – 13 точки и 11 борби.

Веднага след завръщането си от Букурещ, баскетболистите на Левски ще мислят единствено за дербито от Националната лига в събота в Правец, когато те ще се изправят за втори път през този сезон срещу Лукойл Академик. Именно от „студентите” е една от двете допуснати досега загуби на Левски досега през годината. Първенството на страната се очертава доста интересно, но по всичко личи, че именно между Лукойл Академик и Левски ще бъде битката за челна позиция преди началото на плейофите у нас. Затова с голям интерес ще очакваме битката в спортния комплекс в Правец тази събота.