3. Историческо: Белгия с първа европейска титла (ВИДЕО)

Историческо: Белгия с първа европейска титла (ВИДЕО)

Испания загуби финала, Франция грабна бронза

Белгия е новият европейски шампион по баскетбол за жени.

Бронзовият медалист от предишния форум спечели първия в историята си финал срещу трикратния първенец Испания с 64:58 (13:17, 12:15, 18:16, 21:10) и ликуваха в тазгодишния шампионат, който се проведе в Тел Авив (Израел) и Любляна (Словения).

Белгийките триумфираха, след като в полуфиналите отстраниха вицешампиона Франция, който по-рано днес надви Унгария и взе бронзовите медали, а в четвъртфиналите детронираха защитаващия титлата си тим на Сърбия.

Тогава лидерката на отбора Ема Месеман пренаписа историята като стана първата баскетболистка в историята на Европейските първенства с трипъл-дабъл, а сега отново тя бе над всички.

30-годишната Месеман бе най-резултатна във финала с 24 точки, 8 борби и 1 асистенция, а Киара Линскенс се отличи с 18 точки, 15 борби и 2 асистенции.

Най-резултатна от испанките бе Кералт Касас с 14 точки и 2 асистенции. Така Испания остана със сребърните медали за втори път след загубения финал през 2007 година.

Бронзовите отличия тази година са за французойките, които спечелиха малкия финал срещу с 82:68.

Французойките доминираха през цялото време, като единствено в третата част дадоха инициативата на унгарките. Това е осми пореден случай, в който Франция завършва на континенталния подиум, но този резултат бележи спад една година преди Олимпийските игри в Париж.

В предишните пет случая французойките завършваха на 2-о място. Маминян Туре вкара 20 точки за победителките, а Алексия Шартеро добави 10 и взе 6 борби. Илиана Руперт остана с 13 пункта.

За Унгария Вираг Киш наниза 21 точки, а Сейша Горее и Агнес Щудер добавиха по 15.

В мача за 5-ото място Сърбия победи Германия със 78:62, като и двата отбора се класират за олимпийския квалификационен турнир по пътя към Париж 2024. Отново Ивон Андерсън беше най-резултатна аз Сърбия с 16 точки, а за германките Луиза Гайзелзьодер отвърна с 14.