Президентът на БФБаскетбол коментира пред официалния сайт на централата някои от решенията, гласувани на последното заседание на УС:
Г-н Глушков, няколко от взетите решения на последното заседание на Управителния съвет бяха доста дискутирани. Как се стигна до връщането на чужденките в женското първенство?
На предишното заседание, на 25 юни, УС възложи на Мениджър “Национални отбори и развитие на подрастващи състезатели“ Росен Барчовски и Христо Христов да подготвят анализ на ефекта на мярката да не се допускат чужденки в Държавното Първенство за жени за последните 3 сезона. За това заседание анализът бе готов и предложението бе гласувано. Росен Барчовски прави доста подробен и пълен анализ.
Приета бе и промяна във възрастите при подрастващите на базата на решение на Общото Събрание…
Приета бе и промяна във възрастите при подрастващите на базата на решение на Общото Събрание…
Това е едно решение на Общото събрание, което бе взето в пълно съзнание и с абсолютен ентусиазъм. Взето бе в момент на подем на баскетбола за подрастващите. Миналата година 20-годишните жени се класираха за Дивизия А, още три отбора влязоха в осмицата на Дивизия Б. Това беше хубаво. Имахме успешна година, предстоеше ни домакинство на световно първенство. Чувстваше се ентусиазъм.
Пандемията с Covid-19 обаче ни „върна в първи клас“. По обективни причини аз смятам, че трябва да видим дали можем да реализираме това решение от Общото събрание миналата година. Ако не можем да го изпълним, трябва да предложим на Общото събрание то да бъде отложено за момент, в който сме в състояние да го изпълним. На този етап след тази пандемия и трудностите за приключване на първенствата тази година това решение обстановката е коренно различна с онзи ентусиазиран момент. Ще направим проучване, и ако не можем да изпълним това решение на Общото събрание, ще препоръчам на 29 септември то да бъде отложено.
Към БФБаскетбол вече има и нова структура – Обществен съвет. Каква ще е неговата функция и какво се очаква от него?
Към БФБаскетбол вече има и нова структура – Обществен съвет. Каква ще е неговата функция и какво се очаква от него?
Общественият съвет няма да поставя задачи. Управителният съвет и клубовете, които участват в процеса на баскетбола, сме едно горе-долу затворено общество. Има противостоящи интереси. Ние не гледаме нещата отвън, гледаме отвътре навън. В този Обществен съвет влизат хора, които не са ангажирани пряко с администрирането и управлението на клубове и баскетбола. Те биха имали една различна визия за социалната функция на баскетбола, която на нас ни убягва. Ние гледаме чисто професионално нещата, които трябва да правим. Идеите, които този Обществен съвет би трябвало да генерира, биха били позитивни за нас. Искаме да има повече идеи, свързани с популяризирането на баскетбола в различни групи, привличането на привърженици на клубовете, на националните отбор, лобиране и привличане на спонсори, за общественото мнение. Трябва да идват повече идеи, които да стигат до Управителния съвет.