Арсенал пренаписа историята на дербито с Челси (ВИДЕО)

„Топчиите“ дръпнаха на върха с рекордна победа – 5:0

Арсенал постигна най-изразителната победа в историята на лондонското дерби с Челси.

„Топчиите“ разбиха „сините“ с 5:0 в отложен мач от XXIX кръг и вече имат 77 точки на върха във временното класиране.

Вторият Ливърпул е със 74 и мач по-малко, а с още една среща пасив и 73 в своя актив е шампионът Манчестър Сити.

Челси остана с 47 на 9-о място в подреждането, след като по 2 гола в мрежата на тима забиха бившият футболист на гостите Кай Хаверц и защитникът Бенджамин Уайт.

Леандро Тросар пък откри резултата след едва 239 секунди игра на „Емирейтс“, който получи отличен пас от Деклан Райс и с шут в близкия ъгъл вкара 10-ото си попадение през сезона.

След това „артилеристите“ овладяха инициативата, а първият шанс за Челси дойде в 19-ата минута след груба грешка на Букайо Сака при пас назад.

Аксел Дисаси обаче не се възползва, а в 25-ата минута Никлас Джаксън проби добре и стреля опасно, но след рикошет топката срещна гредата и излезе в корнер.

Малко след това "артилеристите" разиграха прекрасно пред полето на Челси, а Сака шутира с левия крак, но право в Петрович. В 26-ата минута Челси допусна лоша грешка, а Хавертц отправи силен удар, но Петрович спаси. Последва нов шут от Тросар, топката се отби в тяло на бранител на гостите, но сръбският страж отново направи спасяване.

След 30 минути игра Челси стигна до най-добрата си възможност в срещата, след като Марк Кукурея шутира, но вратарят Рая спаси. После испанецът подаде на Енцо Фернандес, който от точката за изпълнение на дузпа стреля технично, но покрай гредата.

Междувременно Деклан Райс отправи отличен изстрел след хубав финт, а малко след почивката отново той пропусна след хубав пас на капитана Мартин Йодегор.

Стражът на гостите Джордже Петрович направи няколко отлични спасявания през първото, а и през второто полувреме, но бе безпомощен в 52-ата минута.

Тогава Бен Уайт бе най-съобразителен след ъглов удар и карамбол в пеналта, за да прати отблизо топката в мрежата за 2:0.

Само 5 минути след това Арсенал оформи класиката. Йодегор изведе майсторски в коридор Кай Хаверц, който пое добре топката и после с мощен шут я прати неспасяемо във вратата за 3:0.

Следващото попадение не закъсня и отново бе дело на дошлия именно от Челси това лято германски национал.

Този път той получи в наказателното поле от Сака и с хладнокръвен удар по земя вкара за 4:0 в 65-ата минута.

След още 5 пък отново Уайт сякаш опита да центрира от въздуха, но вместо това топката прехвърли вратаря на Челси и се получи красиво попадение за 5:0.

До края наставникът на домакините Микел Артета извърши всичките си възможни смени, за да даде почивка на част от футболистите си, тъй като в неделя на Арсенал предстои още едно лондонско дерби – гостуване на Тотнъм.

Въпреки това, тимът си осигури внушителна голова разлика от +56 попадения и на практика си гарантира първото място, ако се стигне до равенство в точките с останалите конкуренти за титлата.

Арсенал има най-добрата атака и защита във Висшата лига, а в последните си 11 мача от всички турнири реализира впечатляващите 35 попадения като общата смекта за сезона вече преминава кота 100.

Челси игра без голямата си звезда Коул Палмър и прекроена защита, за да инкасира рекордната загуба от опонента като предишното най-тежко поражение датираше от далечната 1930 година – 1:5.

Арсенал – Челси 5:0
1:0 Леандро Тросар (5)
2:0 Бен Уайт (52)
3:0 Кай Хаверц (57)
4:0 Кай Хаверц (65)
5:0 Бен Уайт (70)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

АРСЕНАЛ: Райа, Уайт, Салиба, Габриел, Томиясу, Райс, Партей, Йодегор, Сака, Тросар, Хаверц;

Мениджър: Микел Артета;

ЧЕЛСИ: Петрович, Гилкрист, Дисаси, Бадиашил, Кукурея, Кайседо, Енцо, Галахър (к), Мадуеке, Мудрик, Джаксън;