Борусия Дортмунд надви Лайпциг и вече е еднолично на върха (ВИДЕО)

"Жълто-черните" вече са с 49 точки - на три пред Байерн Мюнхен

Борусия Дортмунд надви РБ Лайпциг с 2:1 в дербито от 23-ия кръг на Бундеслигата и излезе еднолично на първото място в Бундеслигата.

Гостите от Лайпцг стартираха с опит за натиск и първи стигнаха до вратата на Александър Майер, който замени Грегор Кобел минути преди началото на срещата, след като швейцарецът получи травма. В петата минута Доминик Собослай получи топката фронтално срещу вратата пред дъгата на наказателното поле и шутира силно, но право в ръцете на Мейер.

Две минути по-късно „биковете“ имаха страхотен шанс да открият резултата. Собослай намери с хубав пас Кристофър Нкунку на левия фланг, който се завърна в титулярния състав на Лайпциг за първи път след лечението на контузията си, напредна добре, премина лесно покрай Емре Джан, но от чудесна позиция в наказателното поле стреля покрай вратата в аут. Още преди да е изтекла същата минута Амаду Айдара също шутира точно от дистанция, но в ръцете на Майер.

Въпреки първоначалния натиск на Лайпциг, домакините бяха тези, които първи пратиха топката в противниковата врата. В 13-ата минута Джуд Белингам предостави прекрасно дълго извеждащо подаване за Юлиан Брандт, който бе изпуснат от Йошко Гвардиол, като имаше проблеми с овладяването на топката, но все пак я прати във вратата на Янис Бласвих. Попадението обаче проверено със системата ВАР и впоследствие отменено заради игра с ръка на Брандт именно при овладяването на топката.

Все пак Борусия поведе в резултата в 21-ата минута, когато капитанът Марко Ройк бе точен от дузпа. Мариус Волф даде чудесен извеждащ пас с външната част на крака за Ройс отдясно в наказателното поле, а там вратарят Бласвих го събори и съдията посочи бялата точка. Капитанът на „жълто-черните“ се зае с изпълнението и прати топката точно до дясната греда на Бласвих, който уцели ъгъла, но не успя да спаси – 1:0.

Борусия обаче нанесе втори удар в 39-ата минута. Тогава Брандт центрира от свободен удар, топката беше изчистена, но попадна на крака на Емре Джан, който с удар пред дъгата на наказателното поле с левия крак прати топката във вратата на Бласвих, който не успя да реагира добре. Останаха и съмнения за рикошет в Нико Шлотербек, но голът беше записан на името на Джан – 2:0.

Натискът на Лайпциг даде резултат и се върнаха в двубоя в 74-ата минута. Ксавер Шлагер изведе с хубав пас по въздуха резервата Давид Раум отляво в наказателното поле, който пък пусна пас по тревата към далечната греда, който бе засечен от Емил Форсберг – 2:1.