БЕЗПОЩАДНИ: Холанд и Сити с фамозен триумф – 7:0 (ВИДЕО)

Норвежецът вкара 5 на Лайпциг и пренаписа историята

Манчестър Сити ще играе в четвъртфиналите на Шампионска лига за 6-та поредна година.

„Гражданите“ разбиха със 7:0 гостуващия РБ Лайпциг в реванша, след като първата среща приключи при равенство 1:1.

В герой на „Етихад“ се превърна лятната придобивка Ерлинг Холанд.

Норвежецът пренаписа историята като вкара 5 гола и вече има 33 в едва 25 мача от най-престижния клубен турнир.

Нещо повече, още в дебютния си сезон нападателят счупи клубния рекорд на Сити за попадения в една кампания.

Досегашният датираше от далечната вече 1929 година, когато Томи Джонсън реализира 38 пъти.

С днешното си 5-звездно шоу обаче Холанд вече има 39 на сметката си и може да се похвали с поредно постижение.

Освен това, той се нареди до Лионел Меси и Луис Адриано, които единствени до момента успяха да вкарат 5 гола в един мач от Шампионската лига.

В началните минути той пропусна да открие резултата, като същото стори и капитанът Илкай Гюндоган, но в 22-ата изпълни точно отсъдена след намеса на VAR дузпа и Манчестър Сити поведе – 1:0.

Само 2 минути след това Холанд вкара отново. Той свали с глава топката за Кевин де Бройне, чийто страхотен шут от границата на наказателното поле срещна напречната греда. Топката обаче попадна отново при Холанд и той с глава отблизо направи 2:0.

В 31-ата минута нападателят пропусна да оформи хеттрика си, след което Едерсон се размина с червен картон заради остро влизане извън рамките на наказателното си поле, ала в добавеното време на първата част Холанд удари отново.

Рубен Диаш засече топката с глава след центриране от корнер, вратарят на гостите я докосна и я прати в лявата си греда.

След това тя се разходи по голлинията и Амаду Айдара опита да я избие, но го направи право в тялото на Холанд, който не пропусна – 3:0, след негов хеттрик още преди почивката.

Само 4 минути след нея домакините организираха образцова атака, започнала от вратаря им и завършена майсторски от Гюндоган – 4:0.

„Гражданите“ обаче не спряха дотук. В 53-ата минута Холанд реализира за четвърти път в мача след куп рикошети, за да направи резултата 5:0.

Четири минути по-късно „гражданите“ стигнаха и до шесто попадение. Резервата Рияд Марез центрира отдясно и Аканджи отигра от движение, но вратарят Бласвих изби.

Топката обаче попадна у Холанд, който вкара за пети път и направи резултата 6:0.

След това мениджърът на Манчестър Сити направи тройна смяна и извади норвежеца, който обра аплодисментите на публиката.

Такива получи и Кевин де Бройне, който оформи крайното 7:0 в добавеното време на срещата и така „небесносините“ продължават напред в Шампионската лига.

МАНЧЕСТЪР СИТИ – РБ ЛАЙПЦИГ  7:0 (8:1 общ резултат)
1:0 Ерлинг Холанд (22, дузпа)
2:0 Ерлинг Холанд (24)
3:0 Ерлинг Холанд (45+2)
4:0 Илкай Гюндоган (49)
5:0 Ерлинг Холанд (54)
6:0 Ерлинг Холанд (57)
7:0 Де Бройне (90+2)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

МАНЧЕСТЪР СИТИ: 31. Едерсон, 5. Джон Стоунс, 25. Мануел Аканджи, 3. Рубен Диаш, 6. Нейтън Аке, 17. Кевин де Бройне, 16. Родри, 8. Илкай Гюндоган (к), 20. Бернардо Силва, 10. Джак Грийлиш, 9. Ерлинг Холанд;

Треньор: Хосеп Гуардиола;

РБ ЛАЙПЦИГ: 21. Янис Бласвих, 22. Давид Раум, 32. Йошко Гвардиол, 4. Вили Орбан (к), 39. Бенямин Ханрихс, 8. Амаду Айдара, 44. Кевин Кампъл, 27. Конрад Лаймер, 10. Емил Форсберг, 11. Тимо Вернер, 17. Доминик Собослай;