Спортно-техническият директор на Берое Петко Петков вчера бе избран от Изпълкома на БФС за член на комисията по детско-юношески футбол с председател Емил Костадинов. Легендарната девятка на Берое се съгласи да даде обширно интервю за Beroe Online по повода. В него той обясни как се е стигнало до избора му и кои са приоритетите на комисията. Петков говори още за състоянието на ДЮФ в Стара Загора и страната. Засегната бе и темата за спортните бази. Рекордьорът по отбелязани голове за Берое похвали и ръководството на Берое за усилията, които се влагат за школата на тима. Представяме ви думите му.
- Честито назначение, г-н Петков, кажете с няколко думи в какво се състои тази комисия. Кой включва, колко са членовете и какви са приоритетите, които сте си поставили?
- Първо благодаря. Председател на комисията е Емил Костадинов. Ще отговаря за детско-юношеския футбол в цяла България с приоритет състезателите в националните гарнитури. Комисията е избрана от новият състав на Изпълкома. Аз съм предложен доколкото разбрах от Николай Димитров, който е кмета на Несебър. За мен и за Стара Загора това е признание. Явно от Изпълкома са оценили някои мои качества.
- Как ще коментирате състоянието на детско-юношеския футбол в Стара Загора и в България? Знаем, че има страхотни проблеми. Доста млади таланти израстват в нашия град. За съжаление няма терени и условия. Тепърва се прави нещо.
- Всички говорим, че трябва да работим с децата и футбола при тях. Личното ми мнение е, че трябва да се направят няколко неща. Това, което сега в момента Берое прави за школата - всички деца имат екипировка, имат топки, но нямат терени. Според мен не се ли заеме държавата да направи терени трудно става. Футболистите обаче се изграждат на терена, а не някъде по полето. Аз също имам едни деца в моята школа. Онзи ден ги гледах играха на един терен, на който за мен е престъпление да се играе. Като говорим за школите - сега в момента специално школата на Берое върви в добра посока. Новото ръководство създаде условия - екипировка, съблекални, бани. На Кольо Ганчево базата бе пооправена.
- Бъдещето на изкуствените терени като този на т.н. "кошара" ли е? Времето в момента не е много добро...
- Не знам. Според мен на тези терени може да се тренира по няколко дни, а не да се водят постоянно там подготовки. Истината е тази, че при лошо време е добре там да се тренира, но да се играе... особено за децата според мен не е добре. Все пак още са крехки в колена и глезени. Бъдещето ще покаже, но е нужно в един град да има минимум 2-3 терена такива, които да могат да се използват. Стара Загора има вече 5-6 клуба. Два терена или един ще е малко. Ето сега както е времето мъжкият отбор трябва да играе със Сливен, а няма къде да играе, заради терена.
- Били сте в Австрия, макар и преди доста години. Имате ли спомени от тогава как стояха там нещата с тренировъчните бази? Имаше ли проблеми?
- По мое време тренировъчните бази не бяха на ниво. Където тренирах аз с Аустрия теренът беше малък, но се работеше върху това. За децата се правеше всичко. Още тогава когато не беше толкова развита екипировката на отборите децата бяха облечени от долу до горе. Така както е в момента в школата на Берое. Така е и в моя отбор - ФК Стара Загора.
- Като човек дал много в нашия град на футбола как виждате бъдещето на тези млади момчета и ще има ли нови таланти като Петко Петков след години в Берое?
- Предполагам, че ще има по-добри от Петко Петков. Не мога да кажа със сигурност, но когато се работи в тази насока няма как да не се намерят таланти, но, пак казвам, трябва да се създадат условия. Условията са терените, топките. Едно дете да не казвам, че трябва да спи с топката. Като има една топка на 20 души как да искаме да се развиват тези деца? Нали сега се развива техниката... Вече по-натам като порастнат и физиката. Тези деца обаче трябва да чувстват физиката.