3. ЖАЛКО: „Лъвиците“ останаха без успех в Лигата на нациите (СНИМКИ)

ЖАЛКО: „Лъвиците“ останаха без успех в Лигата на нациите (СНИМКИ)

Волейболистките ни взеха само гейм от домакина Холандия и са последни в класирането

Женският волейболен отбор на България остана без победа в Лигата на нациите, след като взе само гейм от домакина Холандия и загуби с 1:3 (25:22, 22:25, 20:25, 19:25) своя втори мач от турнира в Група 8 през втория уикенд на надпреварата.

В пълната зала "Омниспорт" в Апелдоорн момичетата на Иван Петков се бориха, но в крайна сметка склониха глави и остават на последното място във временното общо класиране, без нито един успех и със само една точка в актива си.

За Холандия пък това е втори успех, така че тимът събра 7 точки и вече е на 9-о място в подреждането.

Утре (30 май), в последния ден на турнира, България играе с Бразилия, която по-рано днес отстъпи драматично на Полша с 2:3 гейма, докато "лалетата" ще спорят с "Дружина полска".

Срещите са съответно от 20,30 и 17,30 часа.

Българските „лъвици“ стартираха с настроение тази и за пореден път взеха аванс над съперник от надпреварата с най-добрите женски национални тимове, но впоследствие се пречупиха.

Иван Петков поиска важно видеоповторение в началото на първия гейм и вместо 2:4, резултатът стана 3:3 след доказателство, че при българската атака в аут е имало докосване от блокада. От 4:5 за Холандия нашите направиха отлична серия, в която взеха и превес в гейма. Пусната топка от Паскова, добър сервис от Гергана Димитрова и атака на Мира Тодорова, плюс грешка на съперника обърнаха резултата до 7:5. Първото техническо прекъсване дойде при аванс от 8:6.

Хитро отиграване от Лора Китипова при 9:7 увеличи преднината ни до 3 точки, последва отлична игра в защита и завършване от Паскова за 11:7. Блокаут след атака на Данчева, нов успех на Паскова и директна точка след начален удар на Нася Димитрова доведоха до 5 точки преднина при 14:11, а второто техническо прекъсване дойде при 16:11.

Най-голямата разлика в гейма стигна 6 точки при 19:13. С добър сервис на Лутикхаус и последвали нейни добри включвания в атака холандките намалиха до 17:19, като в рамките на тези загубени 4 точки Иван Петков взе две прекъсвания.

Успешен български блок спря серията и поведохме с 20:17. Поредица от добри изяви на Гергана Димитрова и финална точка в гейма след атака на Мира Тодорова доведоха до 25:22 - 1:0 за България.

Холандките дръпнаха с две точки в началото на втория гейм и поведоха с 4 преди второто техническо прекъсване - 16:12. България показа голямо желание за обрат. Блокаут след атака на появилата се в игра Симона Димитрова и грешка на Утихаус намалиха аванса на Холандия до две точки. При 14:17 Паскова посрещна и след това завърши. Чудесна работа на Нася Димитрова направи разликата само точка - 16:17. Холандия измъкна следващата, за да поведе отново с две. Великолепно посрещане на Жана Тодорова и ново добро отиграване на Нася Димитрова доведе до точка за 17:18. В следващото разиграване "лалетата" отново имаха шанс, което се оказа и ключово за развръзката, защото бе последвано от нови три точки за Холандия и краен успех с 25:22, при равенство в геймовете.

Третата част започна ужасяващо за България - първото техническо прекъсване дойде при 8:0 за Холандия, а след 0:9 записахме първите си две точки в гейма - втората и дебютна за появилата се в игра Кривошийска. България се съвзе и от 3:12 стопи аванса на Холандия до 5 точки при 7:12. След второто техническо прекъсване обаче домакините реализираха още три безответни и дръпнаха с 9 за 19:10. Тогава последва отлична българска серия от 7 поредни и преднината на Холандия бе стопена само до две точки. България имаше шанс и за осма поредна, но пусната топка прекъсна серията ни - 17:20. Аут на Чаушева и измъкнато разиграване от над половин минута добавиха още две точки към актива на домакините и Холандия излезе от кризата - 17:22. България най-после спечели дълго разиграване за 18:22, но вече бе късно и холандките спечелиха частта с 25:20, за да обърнат резултата до 2:1 гейма в своя полза.

После те поведоха с 4:2 в четвъртия гейм, след което последваха пусната топка от Китипова, пайп на Гергана Димитрова и блокада на Чаушева за обрат до 5:4. Неуспех в нападение на Чаушева, спасена топка и успешна атака на Яспер през блокадата доведоха до 5:5. После Китипова направи още едно хитро пускане, този път с две ръце. При 7:6 за България обаче две наши атаки бяха спрени с блокада и Холандия поведе с точка при първото техническо прекъсване. Последваха три поредни грешки на нашите от начален удар и ас на Майерс, така че до второто техническо прекъсване Холандия дръпна с 16:12. След него и с 19:13, а после „лалетата“ стигнаха до пет мачбола и се възползваха още от първия, за да спечелят гейма и срещата с 25:19.

Най-резултатна в мача бе Яспер с 22 точки пред Лутикхаус с 19. Гергана Димитрова бе трета и най-резултатна за България с 16.