Президентът на Европейската футболна асоциация (УЕФА) Мишел Платини заяви, че е скептично настроен за евентуални реформи в структурите на ФИФА.
Той специално визира възрастовата граница за най-високата изборна позиция, която не е въведена на конгреса на Световната централа, провеждаща се на екзотичния остров Мавриций, намиращ се в Индийския океан.
"Президентът на ФИФА Сеп Блатер каза, че провежда реформи в самата федерация и въвеждането на възрастовата граница е едно от тези нови неща. Обещано беше да започнат на конгреса през 2013-а година, но това не се случва", каза Платини пред журналистите и изрази разочарованието си от отлагането на тази стъпка.
"Ние говорим за тези реформи от около две години. Същото се отнася и за броя на мандатите, който могат да получават избраните в изпълнителния комитет и като ръководители. Всичките седем представители на УЕФА в Изпълкома на ФИФА не са доволни от това нещо, не само аз", допълни бившият френски футболист и влезе на заседание на Комисията по стратегиите.
"Въртим се в омагьосан кръг за много неща. Но никой не отговаря на въпросите ни. Мислите ли, че тези промени, които искаме, ще бъдат подписани догодина!? Аз не съм сигурен. Защото хората, от които зависи това, реално са хората, които са ощетени от тези промени. Като Блатер. И е ясно защо нищо не се случи на този конгрес по въпроса", ядосано завърши Платини.
От УЕФА дойде предложението да не бъдат избирани хора над 72-годишна възраст, а общото време на президента на централата, в което той заема поста, да бъде 12 години.
Самият Блатер пък заяви, че ако бъде въведена възрастова бариера това му изглежда като дискриминация. И възрастните хора също могат да бъдат от полза със своя опит, ако се намират на определени позиции. Самият той ще бъде на 79 в края на мандата си през 2015-а година и до момента не е дал индикации, че няма да се откаже.