3. Лукойл се озори срещу Левски у дома

Лукойл се озори срещу Левски у дома

Женският тим успя да запише важна победа

Шампионът при жените Лукойл Нефтохимик записа важен успех в дерби от десетия кръг на Националната баскетболна лига за жени. В много интересна среща, изиграна в зала „Бойчо Брънзов” домакините се поздравиха с успеха със 77-71. Изходът от мача се реши в последните минути, а след силна и концентрирана игра в края шампионките стигнаха до успеха. Така двата отбора приключват 2010-а година равни във временното класиране с по 6 победи и 4 загуби.

Срещата започна с размяна на кошове, като 2 минути и половина след нейното начало резултатът беше равен при 4-4. До средата на първите 10 минути домакините от Лукойл Нефтохимик успяха да излязат малко напред, но след серия от 5-0 в полза на Левски резултатът беше обърнат. Точно 3 минути преди края на частта таблото показваше ново равенство – 14-14. След силни изяви на Мария Цанкова шампионките успяха да излязат напред със 7 точки. Столичанки обаче намалиха дефицита си само на 3 точки за 21-24.

Станислава Станкова реализира пробив в началото на следващата част, а след добра защита намери останалата сама Моника Гаврилоска и така Левски поведе при 25-24. В началото на тази десетка своя дебют за бургазлийки направи и новото попълнение Тамара Боуи, която още в първата атака на тима си вкара кош за първите си 2 точки в първенството. Серия от 10 поредни точки в актива на домакините обаче отново им даде преднината при 34-25.

Радостина Димитрова обаче наниза тройка и така намали малко дефицита на тима си, а след добра серия на Петя Джамбазка разликата беше само 5 точки. Страхотна тройка на Джамбазка приближи тима й само на точка от противника при 38-39. До края на полувремето домакините върнаха разликата си от 4 точки за резултат 45-41. Олена Самбурска беше най-резултатна за Лукойл до момента с 12 точки, докато за Левски Петя Джамбазка имаше 16, а Радостина Димитрова – 10.

В първите атаки след подновяването на играта разликата в полза на Лукойл нефтохимик се запази, но след добра серия на Топалова, Димитрова и Джамбазка за „сините” резултатът беше изравнен при 49-49. Мария Цанкова веднага наниза тройка за бургазлийки, но Станислава Станкова отвърна със свои 3 точки за ново равенство в средата на третата част. Последва дълга „суша” в резултатността и на двата отбора, а тройка за домакините отново ги изведе напред. Играта вървеше кош за кош през следващите атаки, а водачеството се смени няколко пъти. След 30 минути игра таблото показваше 59-58 за Лукойл Нефтохимик, а изходът от този мач трябваше да се реши в последната десетка.

В началото на решителните 10 минути играта беше много оспорвана, като до 5-6 минути преди края разликата беше минимална. В средата на частта обаче баскетболистките на Петко Маринов записаха много важна серия от 7-0 в своя полза и така си създадоха комфортен аванс от 9 точки 4 минути преди края на срещата. В следващите минути разликата се запази, а шампионките бяха все по-близо до победата. 3 минути преди края таблото показваше 75-66 в тяхна полза, а до края те успяха да запазят водачеството си и да се поздравят с успеха при 77-71.

Най-резултатна за победителките беше Олена Самбурска, която завърши с 21 точки и 7 борби. Мария Цанкова се включи с 18 точки, а Тамара Боуи записа 14 и 7 борби в дебютния си мач.

За Левски Петя Джамбазка завърши срещата с 20 точки в актива си. По 18 и 6 борби пък добавиха Радостина Димитрова и Наталия Топалова.

Следващият кръг от програмата на НБЛ-жени е през 2011-а година. В него Лукойл Нефтохимик ще гостува на Берое 07 в Стара Загора, а Левски ще бъде гост на Дунав 8806. Срещите са на 8-ми януари (събота) от 18.00 часа.